środa, 9 lipca 2014

Laser QuadroStarPRO Yellow


Laser QuadroStarPRO Yellow o emitowanej długości fali 577 nm to jeden 
z najnowocześniejszych laserów stosowanych w dermatologii 
do eliminowania  problemów naczyniowych.


Początkowo jego zastosowanie ograniczało się do precyzyjnych zabiegów okulistycznych (głównie siatkówki), jednak z biegiem czasu po obserwowanych fenomenalnych efektach w terapii schorzeń oczu, zdecydowano się go wprowadzić do innej gałęzi medycyny - dermatologii.Żółta długość fali jest doskonale absorbowana przez hemoglobinę - chromofor (docelową tkankę pochłaniającą), na której przy leczeniu zmian naczyniowych najbardziej nam zależy. Mechanizm usuwania zmian naczyniowych przy użyciu QuadroStarPRO Yellow opiera się na selektywnej absorpcji światła o określonej długości fali przez owy chromofor. W tym konkretnym przypadku dążymy do tego, aby jak największa doza energii została pochłonięta przez hemoglobinę krwi w naczyniu, a jak najmniejsza przez zawartą w skórze otaczającej zmianę wodę. Najważniejszym parametrem jest gęstość energii wyrażana w J/cm2, która określa wielkość dostarczanej energii w przeliczeniu na wielkość plamki. Sama wielkość plamki warunkuje z kolei głębokość działania. I tak na przykład do leczenia większych zmian powinna zostać zastosowana większa wielkość plamki co, mimo że obniża gęstość energii, chroni skórę przed przegrzaniem. Po całym zabiegu poddawane leczeniu miejsce należy dobrze schłodzić w celu odprowadzenia nadmiaru energii, co dodatkowo minimalizuje możliwość wystąpienia efektów ubocznych. Należy zaznaczyć, że laser ten może być obsługiwany wyłącznie przez lekarza (!).

Wskazania do zabiegu z użyciem lasera QuadroStarPRO Yellow:
 • teleangiektazje:
  1. trądzik różowaty,
  2. Couperosis,
  3. rubeosis faciei,
  4. erythrosis interfollicularis,
  5. choroba Rendu-Oster-Webera,
  6. powiązane z innymi chorobami - (naczyniak wargi, naczyniak żylny, NBCCS),
 • małe teleangiektazje granuloma (pyogenicum),
 • pajączki,
 • naczyniak wiśniowy,
 • naczyniaki rozległe.


Z racji silnego działania lasera na tkanki, zabiegi nie są pozbawione przeciwwskazań. Wynikają one z możliwości wystąpienia termicznych uszkodzeń struktury skóry, a tym samym licznych efektów niepożądanych. Stąd niezwykle istotna jest szczerość i nie zatajanie informacji o swoim stanie zdrowia. Przed każdorazowym zabiegiem pacjent zobligowany jest do podpisania oświadczenia o braku przeciwwskazań oraz arkusza zawierającego szczegółowe zalecenia pozabiegowe.

Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem lasera QuadroStarPRO Yellow:
 • zabiegów nie wolno przeprowadzać u małych dzieci oraz kobiet w ciąży,
 • opalona skóra,
 • nadwrażliwość na światło (i/lub stosowanie substancji fotouczulających),
 • ciemny fototyp skóry,
 • zmiany nowotworowe,
 • naczyniaki z koagulopatią,
 • aktywna opryszczka,
 • tendencja do tworzenia się blizn przerosłych i keloidów. 
Emitowane przez laser duże dawki promieniowania mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń narządu wzroku. Stąd bardzo rygorystycznie przestrzega się nakazu stosowania okularów ochronnych przez pacjenta i osobę obsługującą podczas aktywnej pracy urządzenia. Białe okulary, które widzicie na zdjęciu przeznaczone są dla operatora obsługującego laser, różowe z kolei chronią wzrok pacjenta (i są piękne, podobnie jak oglądany przez nie świat). ;-)Laser wyposażony jest w dwie głowice:
 • precyzyjną (ogniskową) z regulowanym rozmiarem plamki
 • skaner (ze zintegrowanym chłodzeniem skóry do leczenia większych powierzchni).
Na załączonym poniżej zdjęciu widzicie głowicę precyzyjną, służącą do zamykania dobrze widocznych naczyń, o ostrych granicach i odpowiedniej średnicy. Skaner (to duże, białe koło mojego łokcia na zdjęciu pierwszym i ostatnim) sprawdza się natomiast fantastycznie w przypadku zmian rozległych o charakterze rumienia.

Zastanawiacie się pewnie, jak wygląda sama procedura zabiegów z użyciem lasera. Otóż obszar poddawany leczeniu musi zostać dokładnie oczyszczony oraz ogolony. Następnie wykonywane są zdjęcia, które służą jako dokumentacja medyczna i umożliwiają monitorowanie postępów terapii. Przed zabiegiem zazwyczaj  nie stosuje się znieczulenia, chyba że zmiany są bardzo rozległe (unikamy znieczulenia, gdyż powoduje ono zwężenie naczyń skutkujące niższą efektywnością działania lasera). Po delikatnym wstępnym schłodzeniu przystępujemy do właściwej procedury laserowej. Zwyczajowo podczas pierwszej konsultacji przeprowadzany jest ponadto zabieg próbny umożliwiający dobranie optymalnych parametrów.

Po wykonanym zabiegu pacjent powinien rygorystycznie stosować się do przekazanego mu postępowania pozabiegowego. W jego skład wchodzą produkty pielęgnacyjne, a w razie konieczności również przeciwzapalne. Zalecane jest także schładzanie miejsca poddawanego działaniu lasera w domu oraz bezwzględne unikanie słońca (przy stosowaniu kremów z filtrem minimum SPF 50 przez okres 6-10 tygodni). Warto zaznaczyć, że na skuteczność leczenia zmian naczyniowych niekorzystnie wpływają oprócz nieprzestrzegania zaleceń lekarza również palenie tytoniu i/lub otyłość!

Dermatologiczny laser żółty został wprowadzony w Polsce przez jedną z warszawskich placówek zajmujących się dermatologią i laseroterapią, a ja dzięki uprzejmości tej placówki mogłam napisać dla Was o tym cudeńku post! :-) Mam nadzieję, że był miłą odmianą od standardowych recenzji kosmetycznych i chociaż w minimalnym stopniu zainteresowałam Was tematem wykorzystania laserów w dermatologii. Nadzieja ta jest duża, gdyż ... w przygotowaniu są kolejne posty laserowe - m.in. o laserze rubinowym (służącym do usuwania tatuaży, znamion, przebarwień) oraz laserze CO2 (ten robi dosłownie wszystko!) :-)

Buziaki i do usłyszenia niebawem ;-*


68 komentarzy:

 1. Zdecydowanie zainteresowałaś! Miło dowiedzieć się o czymś nowym. A czy ty pracujesz na tym laserze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromnie się cieszę w takim razie! :-) Bardzo bym chciała na nim pracować, ale niestety nie jestem lekarzem. Laser żółty może obsługiwać wyłącznie praktykujący lekarz. Pozdrawiam :-*

   Usuń
 2. Bardzo chciałabym poddać się zabiegowi!:) od dawna o tym myślę, ale się boooje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamykanie naczyń tym laserem jest mega efektywne! Ja też muszę pomyśleć o usunięciu z jego pomocą "pajączków". Ale nie ma się czego bać Ewcia! Ból nie jest duży, w każdej chwili możemy przerwać zabieg, schłodzić obszar i kontynuować. Pojedyncze naczynka na twarzy nie bolą nic a nic. Redukcja rumienia skanerem owszem, ale to jest wszystko do zniesienia :-)

   Usuń
  2. Okej, skusiłaś mnie :)

   Usuń
 3. Ciekawy post :) dużo się dowiedziałam

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie jest przeczytać taki post,dowiedzieć się czegoś nowego.


  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Znakomity wpis. :)
  Iliom zabiegom Laserem QuadroStarPRO Yellow trzeba
  się poddać aby wyleczyć zmiany naczyniowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-* To zależy od charakteru i wielkości zmian/zmiany. Pojedyncze, malutkie naczynka najczęściej wywieszają białą flagę już po jednym zabiegu. Głębsze i większe naczynia potrzebują kilkukrotnego "kopa", a leczenie naczyniaków czy rumienia to niestety sprawa na dłuższy czas zarówno ze względów samych mechanizmów fizjologicznych czy fizycznych zabiegu, jak i bezpieczeństwa dla pacjenta.

   Pozdrawiam :-*

   Usuń
 6. Bardzo ciekawie piszesz, zainteresował mnie ten post, dobrze wiedzieć o czymś takim!
  www.llealicious.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią poddałabym się takiemu zabiegowi
  Dziękuję za odwiedziny,
  miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
 8. dużo ciekawych i przydatnych informacji :)
  dodałam do obserwowanych ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. O tak, laser to zdecydowanie "urządzenie" na plus. Wielu osobom pomógł i pomaga, pod warunkiem, że nie ma się przeciwwskazań (jak sama to napisałaś). Mnie ciekawi cena takiego zabiegu? I po ilu dawkach widać efekty np. przy naczynkach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ceny uzależnione są od ilości naczynek lub od wielkości obszaru zajętego przez zmiany. Dla pojedynczych naczyń koszt zabiegu wynosi około 300 zł (za 3-4), przy działaniu na cały obszar z kolei np. nos lub policzek plasują się w przedziale 350 zł (nos) do 1200 zł (plecy, uda). Ceny można jednak zawsze negocjować :-)

   Usuń
  2. Zapomniałam o drugiej części! Przepraszam najmocniej i odsyłam do mojego komentarza wyżej :-*

   Pozdrawiam :-*

   Usuń
 10. ciekawy zabieg wcześniej o nim nie słyszalam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. bardzo przyjemnie mi się czytało:) nie znam się na tej tematyce, więc faktycznie poszerzyłam w tym momencie moją wiedzę:p
  ps. tak noszę soczewki i z oczami mam często nie lada problemy:(:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy :-) No to witam w klubie wiecznie walczących z bolącymi oczami, eh te soczewki :-) Pozdrawiam ;-*

   Usuń
 12. Nie mam pojęcia, o co chodzi, ale sama perspektywa takiego majstrowania przy moim ciele ani trochę mnie nie zachęca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W stosowaniu tego lasera chodzi o zamykanie naczyń, usuwanie naczyniaków, leczenie trądziku różowatego i związanego z nim rumienia, a także wielu innych schorzeń :-) Wpływ lasera na tkanki jest ograniczony do obszaru poddawanego zabiegowi, nie ma zatem powodu do obaw, a jeśli problemy są w danego pacjenta bardzo nasilone możemy z pomocą tego żółtego przyjemniaczka zdziałać wiele dobrego :-)

   Usuń
 13. Może kiedyś się skuszę na taki zabieg... :)

  OdpowiedzUsuń
 14. To wygląda trochę przerażająco :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko tak wygląda! Tak na serio to bardzo sympatyczny i przyjemny laser, trzeba tylko dać mu szansę ;-)

   Usuń
 15. Przydałby mi się taki zabieg :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Z lasera zadne cudenko, Ty jestes cudna :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetny i pełen wiedzy post :) Bardzo bym chciała poddać się temu zabiegowi :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Czy można prosić o podanie adresu tej placowki, ktora wykonuje ten zabieg?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po wpisaniu w wyszukiwarkę google "laser żółty naczyniowy" powinny się wyświetlić wszystkie dane jako pierwszy odnośnik :-)

   Usuń
 19. rewelacyjnie sie czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetny post, bardzo przyjemnie się czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 21. No proszę, ile nowości się tutaj nauczę;)

  A pazurki prosta sprawa, biorę pędzelek i heja! :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Te wszystkie skomplikowane nazyw kompletnie nic mi nie mówią :P

  OdpowiedzUsuń
 23. Pewnie kilka blogerek dostało propozycję recenzji tego oleju :) a jako, że to samo zdrowie, to zdecydowałam się ;) jeśli chodzi o laserowe metody usuwania problemów naczyniowych- mam nadzieję, że ta metoda rozniesie się na nieco szerszą skalę;)

  OdpowiedzUsuń
 24. O post aktualny do moich potrzeb. Jesienią wybieram się usunąć kilka pajączków na udach i ciągle czytam i nie wiem, czy się zdecydować na ostrzykiwanie czy laser.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest owszem trudna decyzja... Każda metoda ma swoje za i przeciw. Osobiście wybrałabym laser bo go znam, obserwuję efekty po jego użyciu itp., podczas gdy przy ostrzykiwaniach nigdy nie byłam... Ale rozumiem dylemat i trzymam kciuki aby zabieg, który wybierzesz był efektywny, a Ty zadowolona :-*

   Usuń
 25. Bardzo fajnie jest przeczytać taki mądry post, czekam na kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Świetny wpis, fajnie dowiedzieć się czegoś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie slyszalam wczesniej o tego typu laserze, wiele przydatnych informacji :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Mi się marzy usunięcie laserowe włosków... ale to dość droga impreza:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Epilacja to coś wspaniałego! Wiesz co, to jest droga impreza patrząc przez pryzmat jednokrotnie wykładanej sumy - w perspektywie długiego okresu czasu bez konieczności kupowania pianek, żeli, maszynek, ostrzy, plastrów i depilatorów bilans wychodzi całkiem korzystny :-) Pozdrawiam :-*

   Usuń
 29. Sama zastanawiałam się ostatnio nad usunięciem swoich "pajączków", ale chyba jednak za bardzo się boję i nie będę ingerować w swoją naturę. ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 30. Zastanawiam się już długo nad laserem i chyba za jakiś czas się zdecyduję. Dotychczas próbowałam tylko IPL, ale zabiegi nie przyniosły rezultatów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkimi kończynami ręczę za laser! :-) Kochana IPL to niestety ... hmmm ujmę to delikatnie - maszyna o wątpliwej mocy w redukcji jakiegokolwiek problemu - począwszy od naczynek, poprzez usuwanie owłosienia, na odmładzaniu skończywszy... Jak robić to tylko laserem! Pozdrawiam :-*

   Usuń
 31. Ja się muszę wybrać na laser z moimi popękanymi naczynkami na nosie:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety okolica nosa to miejsce wyjątkowo narażone na rozszerzone naczynka i bardzo podatne na ich pękanie :/

   Usuń
 32. Ależ rzeczowo i pięknie napisane, gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja kiedyś miałam trądzik różowaty, ale pomógł mi zwykły kwas borowy, na szczęście. :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Przydałby mi się taki zabieg. Oj przydał.
  Pozdr. A.

  OdpowiedzUsuń
 35. Oj, mi również przydałby sie taki zabieg :-(
  Super post!
  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 36. Świetny bardzo ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 37. super! ten post na 100% mi sie przyda!

  OdpowiedzUsuń
 38. mnie trochę ten laser przeraża, chociaż wszystkie zabiegi, gdzie w grę wchodzi nóż lub laser powodują u mnie gęsią skórkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 39. dobrze wiedzieć, choc bym się bała chyba:)

  OdpowiedzUsuń
 40. Sama z chęcią skorzystałabym z takich zabiegów na moje naczynka, ale zapewne na jednym zabiegu by się nie skończyło i załamałabym się ich kwotą ;)

  OdpowiedzUsuń
 41. Ciekawa sprawa, chociaż ja pewnie nieprędko sięgnę po jakiekolwiek zabiegi kosmetyczne czy dermatologiczne, ze względu na swój młody wiek :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Bardzo ciekawy temat, a Ty... świetnie wyglądasz!:)

  OdpowiedzUsuń
 43. Hi there, everything is going nicely here and ofcourse every one is
  sharing facts, that's actually excellent, keep up writing.


  Also visit my website; web development Chicago

  OdpowiedzUsuń
 44. I am genuinely thankful to the owner of this site who has shared this great article
  at at this place.

  My page; cheap hosting free domain

  OdpowiedzUsuń
 45. przydałoby mi się wybrać na taki zabieg ;p

  OdpowiedzUsuń
 46. Great weblog here! Additionally your website
  lots up fast! What host are you the usage of?
  Can I am getting your associate link in your host?
  I want my web site loaded up as fast as yours lol

  Here is my blog post - cheap hosting service

  OdpowiedzUsuń
 47. Mnie też zaciekawiłaś. Być może kiedyś zdecyduję się skorzystać z takiego zabiegu?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz:) // Thanks for Your comment:) // PS. Dajcie znać jeśli dodajecie! ;-)